Günİçinden - gunicinden.com
» 
Abdullah Öcalanın Yakalanması ve Yargılanması
a aa
Tarih : 15 Şubat 2012 14:38
Abdullah Öcalanın Yakalanması ve Yargılanması
Abdullah Öcalanın Yakalanması ve Yargılanması
reklam

Abdullah Öcalanın Yakalanması ve YargılanmasıAbdullah Öcalan Nasıl yakalandı?

Yakalandığında Nereye Sığınmıştı?

Yargılandığı Suçlar Neler?

Neden İdam Edilmedi?

Yakalandığında Ülke Ne Durumdaydı?

 

Türkiye‘nin baskıları sonucu 1998′de Suriye, Öcalan’ı topraklarından çıkarmak zorunda kaldı. Suriye’den Rusya’ya, oradan İtalya’ya geçen Öcalan, İtalyan Hükümeti tarafından da ülkeden çıkarılınca ’ın Kenya Büyükelçiliği’nde saklandı.

Kenya’daki Yunanistan Büyükelçiliğinden çıkarıldıktan sonra, Kenya güvenlik birimlerince yakalanıp, Türk güvenlik görevlilerine 15 Şubat 1999 günü teslim edildi.16 Şubat 1999 tarihinde Bordo Bereliler tarafından uçakla Kenya’dan Türkiye’ye getirildi.Öcalan’ın üzerinden Lazaros Mavros adına düzenlenmiş bir Kıbrıs Cumhuriyeti pasaportu çıktı.

Kenya’da ele geçirilen Öcalan, Türkiye’ye getirildikten sonra Bursa açıklarında bordo bereliler tarafından Deniz Kuvvetleri’ne ait bir hücumbota getirildi. İmralı adasındaki özel hapishaneye konuldu. 31 Mayıs 1999 tarihinde hapsedildiği İmralı adasında yargılanmasına başlanan Öcalan suçluluk savunması yaptı ve PKK’yı kendisinin kurduğunu, örgütü sevk ve idare ettiğini, yakalandığı ana kadar örgütün kendisinin liderliği ve komutası altında faliyetlerini sürdürdüğünü itiraf etti.

29 Haziran 1999′da yapılan son duruşmada Ankara 2 No’lu Devlet Güvenlik Mahkemesi tarafından kurduğu silahlı örgütü PKK’yı, aldığı kararlar ve verdiği emir ve talimatlarla sevk ve idare ederek, devletin hakimiyeti altında bulunan topraklardan bir kısmını devlet idaresinden ayırmağa matuf eylemleri gerçekleştirdiği sabit görüldü. Abdullah Öcalan, oybirliği ile idama mahkûm edildi.Karar Yargıtay 9. Ceza Dairesi tarafından da onandı.Mahkemenin gerekçeli kararında, Öcalan’ın, eylemlerinin şiddeti, yoğunluğu ve sürekliliği ve içinde bebek, çocuk, ihtiyar ve kadınların da bulunduğu binlerce insanın öldürülmüş olması ve ülke genelinde tehlike oluşturması nedeniyle Türk Ceza Kanunu’nun 59. maddesinde düzenlenen cezai sorumluluğu kaldıran veya azaltan nedenlerden yararlandırılmasının uygun görülmediği açıklandı.Mahkemenin verdiği idam kararı, Yargıtay tarafından 25 Kasım 1999 tarihinde onandı, fakat idam cezası yerine getirilmedi, AB uyum yasaları ile idam cezası kaldırıldığı için İmralı Cezaevi’nde hapis yatmaktadır.

Dönemin Hürriyet Gazetesi arşivinden

Bebek katilini yakalayıp getiren Türkiye bütün dünyaya büyük devlet olduğunu kanıtladı.

Halk sokaklara döküldü

Halkın büyük özlemle beklediği haberi Ecevit bu sabah saat 11.00′de açıklayınca tüm yurtta büyük bir sevinci yaşandı. Yüzbinlerce kişi ellerinde bayraklarla sokaklara dökülüp sevinç gösterileri yaptı.
Kanların hesabını verecek 

Başbakan Bülent Ecevit, bu sabaha karşı saat 03.00′te Türkiye’ye getirilen bebek katilinin bağımsız Türk adaleti önünde döktüğü kanların hesabını vereceğini söyledi. Ecevit güvenlik nedeniyle operasyon hakkında ayrıntı vermedi.
Müthiş operasyon
Kenya’da yakalandı 
Abdullah Öcalan şöyle ele geçirildi: Kenya’nın başkenti Nairobi’deki Yunan Büyükelçiliği’ne sığınan bebek katilini, Yunan yetkililer teslim etmek istediklerini Kenya Gizli Servisi’ne bildirdiler.
Özel tim operasyonu

Kenya Gizli Servisi elemanları dün öğleden sonra, Yunan Büyükelçisi’nin ikametgâhına girdi ve bebek katili Öcalan’ı aldı. Öcalan’ın içinde bulunduğu konvoy giderken, Türk istihbaratı ve Genelkurmay’dan giden özel tim harekete geçerek Abdullah Öcalan’ı kaçırdı.
Türkiye’ye getiriliyor

Bebek katili daha sonra Türkiye’den giden Cavit Çağlar’ın Falcon uçağına bindirildi. Önce Bandırma’ya getirildi. Ancak hava şartları yüzünden oraya inemeyen uçak İstanbul Atatürk Hava limanını askeri bölgesine indi. daha sonra da Ankara’ya götürüldÜ
Atina’da korku ve telaş

Yunanistan’ın dış temsilciliklerinde güvenlik alarmı verildi. Yunanistan Dışişleri Bakanlığı’nda Bakan Teodoros Pangalos başkanlığında, PKK baskınlarına karşı olağanüstü bir toplantı yapıldı.

DİĞER BELGESEL HABERLERİ

  • Hocalı Katliamı Gerçekleri ve Katliam Görüntüleri

   Hocalı Katliamı Gerçekleri ve Katliam ...

   Hocalı Katliamı, Karabağ Savaşı sırasında 26 Şubat 1992 tarihinde Azerbaycan Cumhuriyeti'nın Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı kasabasında yaşanan ve Azeri sivillerin Ermeniler tarafından toplu şekilde...

  • Atatürk’ün Bugüne Kadar Duymadığınız En Net Ses Kaydı

   Atatürk’ün Bugüne Kadar Duymadığ...

   Atatürk'ün şimdiye kadar duyulan en net ses kaydı Amerikan Ulusal Arşivleri’nde bulundu. 1958 yılında ABD tarafından hazırlanan ‘Muhteşem Türk’ isimli belgeselde yer alan kayıtta Atatürk’ün sesinin Nutuk...

  • Şeyh Said İsyanı(Detaylı Bilgi)

   Şeyh Said İsyanı(Detaylı Bilgi)

     Şeyh Said İsyanı, (Dönemin adıyla: Genc Hâdisesi, Şubat - Nisan 1925), Güney Doğu Anadolu'da merkezi yönetime karşı girişilen geniş çaplı ayaklanma. Cumhuriyet'in ilk yıllarında uygulanan politikalar ve...

Bu habere hiç yorum yapılmamış.