Günİçinden - gunicinden.com
» 
Ehliyetler Neden Değişiyor? Yeni Ehliyetler Nasıl Olacak?
a aa
Tarih : 01 Temmuz 2012 13:55
Ehliyetler Neden Değişiyor? Yeni Ehliyetler Nasıl Olacak?
Ehliyetler Neden Değişiyor? Yeni Ehliyetler Nasıl Olacak?
reklam

yeni ehliyetler,ehliyetler ne zaman değişiyor,değişme sebebi nedir,yeni ehliyet tasarımı,yeni ehliyetimi nasıl alırım,ehliyet değiştirmek ne kadarEmniyet Genel Müdürlüğü, sürücü belgelerinin Avrupa Birliği (AB) kriterlerine uygun hale getirilmesine yönelik çalışmada sona geldi. Çalışmaların tamamlanmasıyla 23 milyon vatandaşın ehliyeti değiştirilecek.Yeni ehliyetler, AB ülkelerinde de geçerli olacak.
Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Dairesi Başkanlığı, sürücü belgelerini AB kriterlerine uygun hale getirmek üzere başlattığı çalışmada sona yaklaştı.

 


Yeni ehliyetlerde sahteciliğin önüne geçilmesi için güvenlik üst düzeyde tutulacak. Ehliyetler, fiziki olarak AB ülkelerinde kullanılan sürücü belgesine uygun olacak.
Polikarbonat malzemeden lazer baskı ile üretilecek sürücü belgeleri, özel renk ve mikro harfler içeren karmaşık bir tasarıma sahip olacak. Kartın içerisinde, ultraviyole ışığa tutulduğunda görülen yazı ve şekiller bulunacak.
Kartta renkli güvenlik mürekkepleri ile gökkuşağı ve guilloche baskı (Banknot baskısında da kullanılan çok ince çizgi ve yazılardan oluşan bir teknik) kullanılacak. Böylece tarama, baskı ya da kopyalama yoluyla kartın taklit edilmesinin önüne geçilecek.
Fotoğraf, karta lazer baskı ile işlenecek. Fotoğraf üzerinde oynamaya veya kopyalamaya karşı özel hologram bulunacak. Fotoğrafın olduğu kısmın arka planında güvenlik tasarımı yer alacak. Böylece fotoğrafın değiştirilmesi ya da üzerinde oynanması engellenecek.
Kartta ısıya dayanıklı renk geçişli mürekkep, değişken lazer görüntüler, ultraviole floresan mürekkep, renkdeğiştiren baskı, arka planda dijital su izi, kızıl ötesi ya da fosforlu boya, kabartama harf, sembol ve şekiller de bulunacak.
Ehliyet kategorileri de değişiyor
Belgenin ön yüzünde kişisel bilgiler bulunacak. Arka yüzde ise belge sahibinin kullanmaya yetkili olduğuaraç ya da araçların kategorisi ile her bir kategori için belgenin geçerlilik tarihi yer alacak. Arka yüzde ayrıca ek bilgiler ile sürücü ve araca ilişkin kısıtlamaların kodları bulunacak.
Türkiye’de yaklaşık 23 milyon kişinin sürücü belgesi bulunuyor. Çalışmaların tamamlanmasıyla 23 milyon vatandaşın ehliyeti zamana yayılarak değiştirilecek. Ehliyetlerin tamamının değiştirilmesi için 5 ya da 10 yıllık bir süre öngörülüyor. Yeni ehliyetlerin gelecek yıldan itibaren verilmesi planlanıyor. Bu ehliyetler, AB ülkelerinde de geçerli olacak.
Yeni ehliyetlerin geçerlilik süresi olacak, belgenin ömür boyu kullanılması mümkün olmayacak. Uyum süreci kapsamında ehliyetlerin kategorilerinde de değişikliğe gidilecek. Çalışmaların tamamlanmasıyla Türkiye’de AB ülkelerinde kullanılan ehliyet sınıfları uygulanacak.

DİĞER OTOMOBİL HABERLERİ

  • Yakıttan Nasıl Tasarruf Edebilirim? | 7 Basit Öneri

   Yakıttan Nasıl Tasarruf Edebilirim? | ...

   Benzin fiyatlarının düşük olmasına alışkın Amerikan halkı, son dönemde 1 galon (yaklaşık 3.8 lt) benzinin 4.3 dolara yaklaşmasıyla adeta şok yaşıyor. İşte onların uyguladığı yöntemlerden...

  • Trabzonlu Mobilya Ustasından Ahşap Araba

   Trabzonlu Mobilya Ustasından Ahşap Araba

   Bu araba ahşaptan! Trabzon'un Köprübaşı ilçesinde bir mobilya ustası Mustafa Kaya, ahşaptan yaptığı arabayla görenlerin ilgisini çekiyor.Güncelleme:18 Şubat 2012 04:59 Saatte 100 km hız yapan aracı Ankara'da...

  • Yakıt Tüketiminde En İyi 10 Araba ( Benzin – Dizel Liste )

   Yakıt Tüketiminde En İyi 10 Araba ( Be...

   Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, yeni otomobil almak isteyenleri bilgilendirmek için ‘Yakıt tüketiminde en iyi ilk 10 listesi’ hazırladı. Şirketlerin beyanlarına göre hazırlanan listede 100 kilometrede en az...

  • Ferrari Evrimi, Kuruluşu ve Modelleri ( Videolu )

   Ferrari Evrimi, Kuruluşu ve Modelleri ...

         Ferrari, lüks spor otomobilleri üreten İtalyan otomobil markasıdır. 1929 yılında Alfa Romeo’nun yarış takımı olarak kurulmuş, 1946 yılında otomobiller üretimine başlamıştır. Merkezi; İtalya’nın...

Bu habere hiç yorum yapılmamış.